Lecznicze właściwości ziół

Zima to okres przeziębień i osłabionej odporności organizmu.
W aptekach indeksrozpoczął się sezon na kupowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych. Jeżeli tak jak ja nie jesteś zwolennikiem leków na receptę, antybiotyków i innych tego typu specyfików. To ten post jest dla Ciebie. Chciałabym  podzielić się z Wami moim doświadczeniem związanym z hodowlą ziół i produkcją domowych leków.

 

Trudności z oddychaniem

Szałwia lekarska – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Albania, Jugosławia, Grecja, Włochy), ale rozprzestrzeniła się gdzieniegdzie również poza tym obszarem. Jest uprawiana w wielu krajach świata. Jej nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczajacego zdrowie.
Szałwia działa w taki sam sposób jak silny antybiotyk. Doskonale sprawdza się przy leczeniu zapalenia migdałków oraz gardła. Wywaru z szałwii używamy do płukania jamy ustnej.

 

Babka lancentowata – syrop z babki to bardzo dobry sposób na uporczywy kaszel. Jego wykonanie jest bardzo proste. Lekko wysuszymy 30 g liści babki. Pokroimy na mniejsze kawałki i wrzucimy do 25 gramów czystego alkoholu. Gdy wszystko nasiąknie, wymieszamy z 225 g wrzącej wody. Odstawimy na jeden dzień. Odcedzimy i wymieszamy z 300 g cukru. Mieszaninę doprowadzimy do wrzenia. Syrop w słoikach przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Cząber – idealnie sprawdzi się przy zapaleniu oskrzeli. Napar z cząbru przygotujemy tak, że wymieszamy łyżeczkę suszonego cząbru z zimną wodą i doprowadzimy do wrzenia. Następnie wyłączamy i zostawimy przez 10 minut. Napar używamy 2-3 dziennie przed posiłkami.

Bez czarny – zawieraja flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, glikozydy antocyjanowe, kwasy fenolowe, witaminę C, witaminy z grupy B, cukry i pektyny.

Kwiaty działają moczopędnie i napotnie, zwiększają elastyczność i zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Stosowane np. do płukania gardła działają przeciwzapalnie.

Owoce natomiast działają odtruwająco i ułatwiają usuwanie szkodliwych metabolitów. Kwiat bzu stosuje się przy wystąpieniu gorączki, ponieważ działa napotnie i przeciwgorączkowo.

Bóle mięśni i stawów

Imbir – działa bardzo skutecznie na bóle głowy, mięśni i stawów występujące w czasie grypy. Imbir ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Okłady z ciepłego wywaru z imbiru przywiązujemy do obolałych mięśni lub do sztywnego karku.

Wiązówka błotna – w celach leczniczych wykorzystywane są kwiat wiązówki oraz ziele. Składnikami odpowiedzialnymi za działanie wiązówki są glikozydy fenolowe, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy. Składniki te działają przeciwgorączkowo, napotnie, przeciwzapalnie, a także przeciwbólowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *